Uşak 'Aşık Atışması'

Uşak' ta bir gelenek yeniden yeşeriyor, 'Aşık Atışması' programı halkın beğenisine sunuluyor

 
Uşak 'Aşık Atışması'

     Halk edebiyatının mihenk taşlarından biri olarak kabul edilen 'Aşık Atışması' Uşak' ta yeniden uyanıyor. Uşak Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenecek program 2 Nisan Saat: 20.00 da sahneye konulacak. Programın ozanlarından Aşık Tolgacan ile Aşık Mehmet Gündüz halk edebiyatının güzide şiir söylemlerinden biri 'Aşık Atışması' nı yaşatacaklar. Programın diğer Aşıkları ise; Şaban Er, Alim Toker, Ramazan Atasorgun, Mehmet Sezai Keyvanoğlu ve Hasan Özaydın. Bu geleneksel şiir dinletisine Uşak' ın tüm halkı ücretsiz olarak katılım gösterebilecek.Uşak' ta bir ilki yaşatacak program heycanla bekleniyor.

   Aşık Atışması (Atışma) ;Türk Halk edebiyatında aşıkların karşılıklı şiir söylemidir, kelime köken olarak iki anlam taşır:
 1. Atmak; Birbirine laf atma anlamıyla.
2. Aytışmak: Karşılıklı konuşmak anlamıyla vuku bulur. Sözcüğün eski biçimi Aytışma şeklindedir, buna deyişme de denir. En az iki aşık kendi kendilerine ya da dinleyiciler karşısında belli kurallarla şiir yarışı yaparlar. Birbirlerinin ustalıklarını deneyip öne çıkmaya çalışırlar. Deyişme belirli bir sıralamayla yapılır: Merhabalaşma, yani giriş bölümü, aşıklar, birbirlerini ve dinleyicileri Hoşgeldiniz, Sefa geldiniz Merhaba gibi sözcüklerle rediflerine bağlanan kafiyelerle dörtlükler kurarak selamlar. İkinci bölümde âşıklar kendi ustalıklarını ortaya koyarak birbirlerine seslenirler.
 
 
28.03.2014
 
 

İlgili Haberler

 
Etiketler
 
 
 
facebook twitter youtube
 
 

 


 
karikatur
  • karikaturler
  • karikaturler
  • karikaturler
  • karikaturler
  • karikaturler
 
 
 
Egem Haber