• Önce Sevgilisini, Sonra Kendisini Vurdu! arti icon
  Önce Sevgilisini, Sonra Kendisini V...
 • Bayramda 60 Bin Nüfuslu İlçe 500 Bine Çıktı! arti icon
  Bayramda 60 Bin Nüfuslu İlçe 500 Bi...
 • ARDEŞEN GSK’DAN 13 İMZA BİRDEN
arti icon
  ARDEŞEN GSK’DAN 13 İMZA BİRDEN ...
 • TİM BAŞKANVEKİLİ KOCASERT İHRACATI DEĞERLENDİRDİ
arti icon
  TİM BAŞKANVEKİLİ KOCASERT İHRACATI ...
 • LPG YÜKLÜ TIR İLE MOTOSİKLET ÇARPIŞTI: 2 YARALI
arti icon
  LPG YÜKLÜ TIR İLE MOTOSİKLET ÇARPIŞ...
 •  

  ​‘Nymphomanıac’ Yasaklandı

  Kültür Bakanlığı’na bağlı Denetleme Kurulu oy çokluğuyla ‘Nymphomaniac’ filmini yasakladı. Kurul üyesi Yamaç Okur “Yaş sınırı olmalı” dedi.

   
  ​‘Nymphomanıac’ Yasaklandı


  Lars von Trier’in ses getiren filmi ‘Nymphomaniac’a yasak geldi. Vizyona girecek filmlere reyting değerlendirmesi yapan Kültür Bakanlığı’na bağlı Denetleme Kurulu oy çokluğuyla filmin vizyona girmemesi yönünde karar verdi. Film geçtiğimiz hafta alt komisyona gönderildi ve alt komisyon filmi izledi. Ancak alt komisyon filmin denetlenmesi gerektiğine karar vererek filmi, üst komisyonu olan Denetleme Kurulu’na gönderdi. Kurul, dün filmi izleyerek vizyona girmemesi yönünde karar verdi. Toplantıya katılan üyelerden ikisinin şerh koyduğu karar oy çokluğuyla alındı.

  Romanya’da da sorun var
  Sansür kararı verilen kurulda Kültür Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndan birer temsilcinin yanı sıra bir psikolog, bir sosyolog ve bir çocuk gelişimi uzmanı yer aldı. Toplantıda sektör adına ise SE-YAP, SESAM ve TESİYAP temsilcileri bulundu.
  Konuyla ilgili konuştuğumuz, Denetleme Kurulu’ndaki SE-YAP temsilcisi ve yapımcı Yamaç Okur, “Mevcut yönetmelikte filmlerin sınıflandırması üzerine 11. madde var. Bu madde, herhangi bir filmin ticari dolaşıma girmemesi üzerine kurulu. Ben böyle bir şeyin söz konusu bile olamayacağı düşüncesindeyim. Bütün demokratik ülkelerde filmler vizyona girerken sınıflandırılır. Seyirci de bu sınıflandırma sayesinde filme girmeden önce nasıl bir şeyle karşılacağını anlar” dedi.

  Filmin gösterildiği çoğu ülkede 18 yaş sınırıyla seyirciyle buluştuğunun altını çizen Okur sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye dışında Romanya’da da bir sorun olmuş. Romanya’da bizde olduğu gibi yasaklanmış ama daha sonra bu karar geri alınmış. ‘Nymphomaniac’, açık sahneleri olan bir film ama bunun yasaklanması doğru değil, yaş sınırı koyularak gösterilmesi gerek.”

  İki bölümlük film
  Türkiye’de geçen hafta sona eren !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde Lars von Trier tarafından kısaltılmış versiyonuyla gösterilen ‘Nymphomaniac’ın ilk bölümünün 14 Mart, ikinci bölümünün ise 21 Mart’ta vizyona girmesi bekleniyordu. Film, Berlin’den övgüler almıştı.
   
   
  04.03.2014
   
   

  İlgili Haberler

   
  Etiketler
   
   
   
  facebook twitter youtube
   

   
   
  facebook twitter youtube
   
   


   
  karikatur
  • karikaturler
  • karikaturler
  • karikaturler
  • karikaturler
  • karikaturler
   
  #

  FOTO GALERi

  ViDEO GALERi

   
   
  Egem Haber