​‘Nymphomanıac’ Yasaklandı

Kültür Bakanlığı’na bağlı Denetleme Kurulu oy çokluğuyla ‘Nymphomaniac’ filmini yasakladı. Kurul üyesi Yamaç Okur “Yaş sınırı olmalı” dedi.

 
​‘Nymphomanıac’ Yasaklandı


Lars von Trier’in ses getiren filmi ‘Nymphomaniac’a yasak geldi. Vizyona girecek filmlere reyting değerlendirmesi yapan Kültür Bakanlığı’na bağlı Denetleme Kurulu oy çokluğuyla filmin vizyona girmemesi yönünde karar verdi. Film geçtiğimiz hafta alt komisyona gönderildi ve alt komisyon filmi izledi. Ancak alt komisyon filmin denetlenmesi gerektiğine karar vererek filmi, üst komisyonu olan Denetleme Kurulu’na gönderdi. Kurul, dün filmi izleyerek vizyona girmemesi yönünde karar verdi. Toplantıya katılan üyelerden ikisinin şerh koyduğu karar oy çokluğuyla alındı.

Romanya’da da sorun var
Sansür kararı verilen kurulda Kültür Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndan birer temsilcinin yanı sıra bir psikolog, bir sosyolog ve bir çocuk gelişimi uzmanı yer aldı. Toplantıda sektör adına ise SE-YAP, SESAM ve TESİYAP temsilcileri bulundu.
Konuyla ilgili konuştuğumuz, Denetleme Kurulu’ndaki SE-YAP temsilcisi ve yapımcı Yamaç Okur, “Mevcut yönetmelikte filmlerin sınıflandırması üzerine 11. madde var. Bu madde, herhangi bir filmin ticari dolaşıma girmemesi üzerine kurulu. Ben böyle bir şeyin söz konusu bile olamayacağı düşüncesindeyim. Bütün demokratik ülkelerde filmler vizyona girerken sınıflandırılır. Seyirci de bu sınıflandırma sayesinde filme girmeden önce nasıl bir şeyle karşılacağını anlar” dedi.

Filmin gösterildiği çoğu ülkede 18 yaş sınırıyla seyirciyle buluştuğunun altını çizen Okur sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye dışında Romanya’da da bir sorun olmuş. Romanya’da bizde olduğu gibi yasaklanmış ama daha sonra bu karar geri alınmış. ‘Nymphomaniac’, açık sahneleri olan bir film ama bunun yasaklanması doğru değil, yaş sınırı koyularak gösterilmesi gerek.”

İki bölümlük film
Türkiye’de geçen hafta sona eren !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde Lars von Trier tarafından kısaltılmış versiyonuyla gösterilen ‘Nymphomaniac’ın ilk bölümünün 14 Mart, ikinci bölümünün ise 21 Mart’ta vizyona girmesi bekleniyordu. Film, Berlin’den övgüler almıştı.
 
 
04.03.2014
 
 

İlgili Haberler

 
Etiketler
 
 
 
facebook twitter youtube
 
 

 


 
karikatur
  • karikaturler
  • karikaturler
  • karikaturler
  • karikaturler
  • karikaturler
 
 
 
Egem Haber